maraş işi yeni nakış modelleri

Kategori: dantel modelleri - 480 kere okunduYorum Yazın
maraş işi yeni nakış modelleri

Maraş işi nakış orijinal olarak el işi sırmanın tarihi Selçuklular zamanına uzanır. Kahramanmaraş ve çevresinde hüküm süren Dulkadiroğulları osmanlı sarayına gelin gelirken Maraş’ın sırma işinden yapılan çeyizleri kullanmışlardır.

Maraş işi tek yüzlü bir iştir. Bu işlem Maraş ilimizde yapıldığı ‘maraş işi’ adı verilmiştir. Maraşta halk arasında ‘sırma işi’ olarak adlandırılmıştır. O tarihten beri yerleşmiş, benimsenmiş ve geliştirilerek bünyemize uydurulmuş, milli işimiz haline getirilmiştir. Bugün Maraş’ta bu işlemeyi sanat haline getiren 4-5 usta vardır. Bu ustaların yaptığı işlemeler şaheserdir. Mesleklerini oğullarına öğreterek devam ettireceklerini söylemektedirler. Maraş işi nakış çok eski tarihlerden günümüze kadar gelmiş durumda. Evlenecek kızlar çeyizlerinde farklı bir şey olarak tercih edebilirler. Her türlü çeyizlik yapılan sırma işi, yatak örtüsü, bohçalar, seccadeler, şaseler, sabahlıklar, Kuran kapları, Bindalli model, hatta düğün de veya nişan da giyilen kıyafetler bunlar arasında. Çeyizi düzmek için güzel görünüyor modeller, birbirinden farklı şık, görünüşleri ilgi çekiyor.

Nakış yapmayı seven hanımlar içinde farklı bugünlere eski tarihlerden taşınan sırma işi ilginizi çekecektir diye düşünmüyor değilim. Maraş işi nakış modellerine bir bakın da sonradan buna karar verirsiniz.. buyurun..

maraş işi nakış modelleri


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!